Den lokala juryn för NASA APP Challenge Luleå & Kiruna har valt att tillkännage följande vinnare:
– Pris för bästa innovationsutmaning: Team SNASA
– Bästa användning av verktyg och presentation: TeamBender
Team SNASA: SpaceJammer (Jorge Cortés de Jesús och Luuk Winters)
Sammanfattning på hög nivå:
Vem gillar inte musik när man tränar? Astronauter kan nu njuta av att göra musik och träna sina viktigaste tillgångar, händer och fingrar. Det är välkänt att astronauter förlorar mycket muskel- och benmassa och måste träna i timmar om dagen bara för att behålla den. Den här apparaten gör träningen roligare och till och med mer avkopplande, eftersom du kan njuta av bra musik och till och med försöka bli SpaceJammer på din rymdstation! SpaceJammer är ett instrument förklätt till en fysisk träningsmaskin. Det håller astronauterna i form och utmanar dem mentalt att hålla sig till en rytm och spela bra musik. Det skapar en tävlingsinriktad och samarbetsinriktad atmosfär i rymdstationen genom att utmana astronauterna att tävla med sina kollegor om den högsta poängen eller skapa ett band tillsammans.
Teamet: TEAMBENDER (Douglas Nordwall och Samuel Karabetian)
Sammanfattning på hög nivå:
Vi har utvecklat ett interagerbart solsystem med 8 planeter och jordens måne, som plottas utifrån sina keplerska parametrar. Detta gjordes för utmaningen ”Create an Orrery Web App That Displays Near Earth Objects”.
Arctic Business, som arrangör, vill ta tillfället i akt att tacka alla deltagare för ert engagemang och driv. Vi hoppas kunna återkomma med en sådan tävling i framtiden.